Güntay Işıldıyor

Güntay Işıldıyor

Yarışdergisi.com yazarı Muslihiddin Gurup’un haberidir.

Geçtiğimiz haftanın ilginç yetiştiricilik haberlerinden biri, bu yıl TJK Eskişehir Mahmudiye harasında 80 sıfat yapması planlanan Güntay’a 20 aşım kontejanı daha ilave edilmesi oldu. Talebin yetiştiricilerin Güntay’a ilgisi ile gerçekleşmesi kuşkusuz bu aygır için duyulan umutları da arttırıyor.

Şu an için 45 koşan ve 28 kazanan temsilcisi olan bu aygırın yavruları için Yeltay, iki G2 yarışı galibiyetinin yanı sıra bir de G3 kazanımı ile ön plana çıkan isim oldu. Ayrıca Görgüncan isimli yavrusunun 10 kez yarış kazanması dikkat çeken başka bir nokta kuşkusuz Güntay için Güntay, Demirkır’ın grup yarış kazanmış temsilcilerinden biridir. Demirkır’ın bu tip klasta yarışlar kazanan temsilcilerine baktığımızda, tam kardeşler Albatur, Umut 2 ve onların çok yakın akrabası Özüşan, dolayısı ile Satvet ağırlığı görmekteyiz. Ayrıca bahse konu isimlerin anne familyasının farklı prodüksiyonlarını da Demirkır’ın başarılı ürünler vermesine pozitif etki yapmış soy etkenleri arasında değerlendirebiliriz.

Berk ve Sa’d üzerine bir çaprazlamasına sahip Güntay’ın pedigrisinde en dikkat çeken hususlardan biri Hilalüzzaman hattına ilk dört kuşakta rastlanmamasıdır kanaatimce…

Bakıldığında şu an için en iyi yavrusu konumundaki Yeltay’ın ikinci kısrak babasının Hilalüzzaman 25 olduğunu görmekteyiz. Pedigrisinde ki soy aktörleri itibari ile bu da çok olası bir durumdur bence.

Güntay’ın büyük annesi Kemiyetülırak 55’in, Hilalüzzaman 25’den birçok başarılı anne kardeşi mevcuttur ve bu manada Yavuzhan, Al-Işık, Ünsal 2, Heybetli 1, Ajda, Hakanhan gibi isimleri görmek mümkündür.

Kuşkusuz Güntay hem bu anılan etkenler hem de soy ağacında ilk dört kuşağında Hilalüzzaman görülmemesi sebebi ile bu aygırın temsilcileri ile uyum sağlama potansiyeline sahiptir. Ayrıca Hilalüzaman 25’in de dördüncü paragrafta vurgu yapılan üç isimle aynı nesilden olması da önemli olacaktır Güntay için.

Ayrıca Alkuruş hattı da Güntay’ın soy ağacında ilk dört kuşakta karşımıza çıkmamaktadır ve bu hattın nitelikli temsilcilerinin de Güntay ile uyum sağlama potansiyeli olabilir.

Bakıldığında şu an için en çok kazanç elde eden ikinci yavrusu Görgüncan’ın kısrak babasının Rikardo olduğunu görmekteyiz. Bu konumda ilginç olan bir şey de Yeltay’ın büyük annesinin de Rikardo ile İlkbahar gibi sınıf bir ismi vermiş olmasıdır.

Ağa Karaca, Vardar, Sağanak, Birader, Bozok, Sağanak, Çelebi 1, Akyel, Volga 2, Özüşan, Tunca, Berkoş, Tamerinoğlu, Şövalye, Atom Karınca, Turbo, Gobakbey, Sakarya, Ersoylu, Emael, Thunder Tiki ile uyum sağlama olasılığı olduğunu da Muslihittin Gurup notu olarak ilave ediyorum.

Yazının başlarında vurguladığımız Satvet etkeni kuşkusuz çok derin ve bu manada, her zaman ifade ettiğimiz gibi, kısraklardaki soy ağacının diğer %50’lik kısmının da irdelenmesi yetiştiricilerimizin lehinde bir tutum olacaktır.