Genel Bilgiler

1998 yılında yapımına başlanan Bosphorus Harası İzmit’in Akmeşe köyünde 250 dönümlük bir arazi üzerine kurulmuştur. İçerisinde 8 büyük Padok, 2 kum Padok, 2 aygır Padoku, 1 adet doğumhane, muayenehane, Horse-walker, 3 adet aile konutu, 8 adet seyis lojmanı, yem deposu, saman deposu, 50 tonluk silo ve 55 adet ahır bulundurmaktadır. Ahırların bir kısmı tekli bir kısmı çoklu ahırlardır. Gebeler için kapalı, özel izolasyonlu ve ultraviolet ısıtma sistemli 12 adet ahır bulunmaktadır. Ayrıca diğer ahırlardan farklı bir bölgede 4 adet aygır ahırı bulunmaktadır. Padoklarımız özellikle eğimli arazi tespiti yapılarak seçilmiştir. Tayların kas ve kemik gelişimlerinin sağlanması, nefeslerinin açılması için bu çok önemlidir.

Bu eğimli yapı ayrıca kış aylarında su birikimlerinin olmasını engeller. Haramız dereye cepheli bir konumdadır. Bu çayırların sulanması ve yeşil kalması açısından çok büyük önem taşır. Sulama periodik olarak dereden sağlanan kaynak ile sulanmaktadır. Atların ve haranın bakımı 15 kişilik deneyimli bir ekip tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca veterinerimiz Babür Carioğlu ve ekibi tarafında atlarımızın tedavileri ve veterinerlik hizmetleri sağlanmaktadır.

Neden Akmeşe?
Akmeşe köyü zaman içerisinde gerek iklimi gerek toprak yapısı ve gerek bulunduğu coğrafi konum açısından atçılığa elverişli bir bölgedir. TJK’nın harasına sadece 20km uzaklıkta yer almala birlikte bölgede çok sayıda hara yer almaktadır. Ayrıca kuzey rüzgarlarından korunaklı bir bölgedir.